Harju harjutama!


gif

Ma olin 28-aastane ja ma polnud ikka veel harjunud harjutama. Jep, Sa lugesid õigesti.


Mind ei suutnud panna regulaarselt harjutama ei 7 aastat lastemuusikakooli, 4 aastat lastekoori, 2 aastat eraõpet, 2 aastat huvikooliõpet, 3 aastat Otsa kooli ega ka 3 aastat Muusikaakadeemia bakalaureuseõpet. Mul pole aimugi, kuidas ma üldse nii kaugele olen jõudnud!


Alles mullu sattus minu kätte raamat, mis muutis mitte ainult minu harjutamisharjumusi, vaid kogu mu elu. Selleks oli Charles Duhiggi “The Power of Habit” (eesti keeles “Harjumuse jõud”). Ma sain lõpuks enda valdusesse teaduslikult tõestatud ja toimivad nipid, kuidas endas häid harjumusi luua. Minust, kes ma 28 aastat olen jooksmist vihanud, on saanud hommikujooksu fänn. Minust, kes pole pärast keskkooli lõppu rohkem kui ühe raamatu aastas lugenud, on saanud täielik raamatukoi. Minust, kes ei tahtnud 28 aastat harjutada, on nüüdseks saanud harjutamist väärtustav ja harrastav muusik. Mis küll ometi juhtus?


Palun mulle poolteist kilo tahtejõudu


Phäh, see pole nüüd küll mingi uudis, et uue harjumuse loomiseks on vaja tahtejõudu. Seda teadsid Sa juba niigi. Pigem on küsimus, et kust seda tahtejõudu juurde saada ja kas kilo kaupa ka saab osta. Aga las ma natukene räägin Sulle tahtejõust lähemalt.


Mulle meeldib tohutult Duhiggi tõlgendus, et tahtejõud on natukene nagu lihas. Iga lihas väsib, kui ta liiga palju koormust saab. Tead ju küll seda tunnet, kui tuli kooliajal kiiruse peale joosta ning tundsid mingi hetk, et no tee, mis tahad, aga rohkem kiirust juurde ei tule. Pigem isegi tundsid, et oma arust vehid käte-jalgadega nagu segane, aga need hoopis aeglustuvad maha.


Tahtejõuga on samamoodi. Hommikul ärgates on tahtejõulihas mõnusalt puhanud ja valmis uueks päevaks. Seejärel tuleb tal aga rinda pista erinevate katsumustega. Üleajava meilboksi läbilugemine, keerulistele ülesannele keskendumine, keele hammaste taga hoidmine (kuidas aga kellegile ära panna!) ja töökaaslase sünnipäevatordist teise lõigu mitte söömine (sest suvi läheneb!) on vaid mõned tegevused, mis nõuavad tahtejõulihaselt päeva jooksul palju tööd. Õhtuks on ta omadega täiesti läbi ja siis sul ei jagugi heade harjumuste loomiseks enam jõudu.


Aga õnneks on tahtejõud lihase moodi ka muudes aspektides. Nimelt saab seda tugevamaks treenida. On oluline esmalt aru saada oma taluvuspiirist ehk et millal on Su allaandmise tõenäosus kõige suurem, seejärel teha kriisiplaan selle ära hoidmiseks ja seda taluvuspiiri ületamisel automaatselt rakendada. Näiteks: tead ette, et oled homme koolist või töölt koju tulles ilmselt väsinud ja tõenäoliselt leiad vabanduse mitte harjutada. Loo endale juba täna kriisiplaan, mille käivitabki tööpäeva järgne väsimustunne. Harjuta hoolimata väsimustundest. Ja nõnda see lihas kasvab. Mühinal.


Pssst! Muide. Treenitud tahtejõul on kalduvus ka teistesse valdkondadasse üle kanduda, näiteks toitumisvalikutesse, füüsilisse aktiivsusesse või raha kogumisse.


Kirjas ja kivisse raiutud


Ilmselt oled kuulnud, et uue harjumuse kinnistamisel on abi, kui sõpradele-tuttavatele kõva häälega võetud lubadus välja kuulutada. Jah, see toimib, kui seda õigetel alustel teha. Kuid kas teadsid, et oma eesmärkide ja plaanide kirja panemine on uskumatult efektiivne harjumuste loomisel?


Duhigg kirjeldab oma raamatus ühe haigla patsiente, kellel mingil põhjustel, mida ma praegu ei suuda meenutada, tuli hakata uuesti käima õppida. Ühed patsiendid koostasid igaks nädalaks kirjalikud eesmärgid ja tegevuskavad, teised mitte. Esimesed hakkasid kaks korda kiiremini uuesti kõndima. Kas pole mitte hämmastav?


Seega tundub igati mõistlik ka harjutamise harjumuse loomiseks oma eesmärgid ja tegevused eesootavaks nädalaks kirja panna. Esiteks pakub see Sulle harjutamissessioonideks parema raamistiku, teiseks motivatsiooni eesmärkide suunas liikuda, kolmandaks rahulolu nende taha linnukeste kirjutamisel ja neljandaks aitab kinnistada tasapisi tekkivat harjumust.


gif

Kui oled tubli, saad prääniku


“Ma pole mingi koer, kes küpsise eest trikke teeb,” mõtlesid just praegu. Nope. Mõtle uuesti. Psühholoogia ütleb, et oled ikka küll. Õnneks koerad on nunnud ja see pole üldse nii hull. Pigem on põhjust selle eest tänulik olla, sest see teeb harjumuse loomise lihtsamaks.


Jagan nüüd Sinuga ühte Duhiggi imelist tööriista (vt all), kuidas harjutamisharjumust prääniku abil kinnistada. Saad selle pärast endale seinale kleepida.Iga harjumus koosneb kolmest osast: käivitaja (cue), tegevus (routine), präänik (reward). Käivitaja on mingisugune vihje, olgu siis väline (nt punane foorituli) või sisemine (nt emotsioon), mis viib tegevuse elluviimiseni. Tegevuse lõpetamisele järgneb präänik, mis võib olla samuti kas väline (nt šokolaad) või sisemine (nt rahulolu iseendaga). Sul ongi vaja lihtsalt välja mõelda, missugune präänik on just see õige präänik, mille eest sa oled valmis harjutama.
Lugesid kõik eelneva süvenenult läbi? Tubli! Kindlasti tekkis Sul juba mõtteid, et kuidas seda kõike enda arengu toetamiseks ära kasutada. Et need värsked mõtted ja teotahe käest ei lipsaks siis pane need endale kirja. Ja edasi? Seejärel Sa võid end premeerida, sest oled teinud esimese pisikese sammu parema Sina jaoks!