top of page

Ahhaa-elamus laulutunnis

Updated: Oct 21, 2020


Kindlasti oled ka Sina oma elus kogenud nn ahhaa-elamusi. See on imeline, kas pole? See on nagu mingi kõikehõlmav rõõmupursatus ajas, kui oled teinud uue avastuse või sinus on ühtäkki tärganud mõni hea mõte.

Õpetajana on mul sageli õnn olla nende hetkede tunnistajaks. Täna jagangi Sinuga ühte ägedaimat seika, kus minu armas õpilane jõudis pauhti ühe uue mõistmiseni!


Minu laulutunnid Sigridiga on ühed kõige lõbusamad tunnid nädalas. On emotsionaalselt tohutult tasuv (rewarding), kui õpilane oskab märgata ja tunnustada ka väikeseid edusamme, mis on Sigridi eriline tugevus. Lisaks on need tunnid alati nii toredad, sest Sigrid, kellega teeme tunde üle videosilla, armastab neid teha õuest. Minu meelest on selline julgus naabrite ja kogu maailma ees laulmist harjutada täiesti imetlusväärne. Harjutades oleme ju väga haavatavad, sest meie ebatäiused, mida tavaliselt kiivalt varjame, saavad ühtäkki potentsiaalselt kõigile nähtavaks. Enamik õpilased eelistab seetõttu harjutada uhkes üksinduses, varjates pool-valmis esitusi ning tulles avalikkuse ette vaid “valmis” saanutena.


Aga nüüd loo juurde...


See oli ühel kenal ja päikeselisel maikuu päeval, mil me Sigridiga taas Skype’i vahendusel laulutundi tegime. Sigrid - nagu ikka - oli taas õues, kus linnud temaga kaasa laulsid. Antud tunnis tegelesime parasjagu sellega, et lastelaulu “Rongisõit” meloodiat puhtamalt ehk täpsete nootidega laulma õppida. Olime seda laulu juba mõne nädala harjutanud, proovisime üht pidi ja teist pidi, kuid liiga suurt edasiminekut ei olnud. Püüdsin mõelda, kas oleks ehk mõni teine viis, kuidas saaksin Sigridil aidata noote paremini tabada. 


Märkasin, et üks suurtest takistustest tundub olevat see, et igat lauldud nooti saatis suur kehaline pingutus. Ometigi toimub ju helikõrguste muutumine häälepaelte tasandil sügaval kõris ja on suunatav mõtetega. Välispidine võimlemine nagu kõrgete nootide ajal kaela sirutamine hoopis takistab eesmärgi saavutamist. 


Mulle meenus kuskilt raamatukaante vahelt, et enne veel, kui me tegelikult häält tekitame, on häälepaelad juba ennast paika seadnud. Ja isegi kui me viimasel hetkel otsustame häält siiski mitte teha - näiteks keegi segab meid - on häälepaelad juba siiski stardipositsiooni sisse võtnud. Ja seda planeeritud helikõrgusel. Palusingi Sigridil seda sama teha: enne “mõtle” noot paika ja alles seejärel laula see kõva häälega välja.


Sigrid proovis. Ja järsku ma nägin, kuidas tal läks justkui silmade taga lamp põlema. Ta proovis veel ja lamp põles aina eredamalt. Ja mingi tohutu rõõmupahvak ja selginemine langes üle tema. Seda oli nii suur rõõm pealt näha, kuidas kogu see müstiline laulmine muutus tema jaoks pelgalt mõne sekundiga oluliselt selgemaks.


Uurisin Sigridilt, kas ta oskab seda uut helikõrguse saavutamise strateegiat kuidagi sõnadesse panna.

Ta vastas: “Oota nüüd… No see on… No ma mõtlesin, millist nooti laulda. Ja siis ma kujutasin seda veidi ette. Ja siis ma teadsin täpselt... et see tuleb täpselt nii, nagu ma tahan, et see tuleks. Ja siis see kuidagi nagu... kergusega ja nagu voolavusega tuli, et ma ei pidanud enam nagu... pingutama kuidagi. Ma ei olnud pinges, sest ma olin nagu - “Ma tean, et see tuleb”. Ja siis ma laulsin.”


Ja seejärel ma uurisin, et aga kuidas ta siis enne asjale lähenes.

Sigrid: “No siis see oli nagu, et läbi pinge lähen ja proovin teha seda. Aga kui ma pingega alustan, siis… ei-ei.” 


Kas ta arvas, et kui ta teatud moodi pingutab, siis tuleb selle kõrgusega noot ja kui ta niimoodi pingutab, siis tuleb selle kõrgusega noot?

Sigrid: “Veidi küll jah, et ma pidin nagu seda sama nooti hoidma, et siis ma nagu kuidagi nagu pingutasin ekstra, et seda hoida, aga see pingutus ei aitanud mind.”


Ootan juba väga seda hetke, mil järgmine õpilane ütleb mulle särasilmselt: “See tuleb täpselt nii, nagu ma tahan, et see tuleks.” 

- lauluõpetaja Triin
Lõpetuseks - Sigrid on elavaks eeskujuks kõigile neile, kes soovivad lauluõppega alles täiskasvanueas alustada. Kui ka Sina oled kogu elu unistanud laulmisest, siis ära muretse. Sa pole hiljaks jäänud. SoundVille ootab Sind! Laulmist võib igas vanuses õppima hakata, sest hea õpetaja, töökuse ja kannatlikkusega saab laulmine ainult paremaks minna. Registreeru tasuta proovitundi ja saame tuttavaks!

Comments


bottom of page